Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Ara

  Göz Alerjileri

  Göz Alerjileri

  Gözde yanma, çapaklanma, kaşıntı, batma , sulanma, kızarıklık, ışığa bakamama gibi şikayetlerle başlayan göz alerjileri çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

  En çok görülen göz hastalıklarından olan alerjiler insanların % 15'inden görülebiliyor bir yada bir den fazla kez insanın yaşamında .

  İnsanların konsantrasyonunu bozarak iş ve günlük yaşamda bir takım problemlere neden olduğu gibi kontakt lens kullanımını zorlaştırmaktadır. ,

  Alerji gözün yüzey dokularını ilgilendirir. Bunlar göz kapağı cildi, göz kapaklarının ve gözün beyaz yüzeyini örten ince konjunktiva isimli zar ve kornea dediğimiz saydam tabakadır.

  Alerjinin çeşitleri şunlardır.

  •         Mevsimsel ve mevsimsel olmayan konjunktivit,
  •         Bahar keratokonjunktiviti,
  •         Atopik keratokonjunktivit,
  •         Dev papiller konjunktivit,
  •         Temas Göz alerjisi

  Mevsimsel ve Mevsimsel Olmayan Konjunktivit :  Saman nezlesi de denir. Tüm alerjilerin yarısı bu türdendir. İki gözde yanma, kaşıntı, batma ve sulanma ile ortaya çıkar. Burun akıntısı bile olur. Ayrıca göz kapakları şişer, kızarır ve su toplar.

  Mevsimsel olanlara genelde polenler neden olurken, mevsimsel olmayanlara ev tozları, akarlar, vs nedenlerdir.

  Bahar Keratokonjunktiviti  : Bu tür alerji çeşidine çok sık rastlanmasa da genelde çok sıcak ve kurak yerlerde görülür. Çocuklar , gençler ve erkekler risk grubundadır. İlkbahar da başlar yaz sonuna kadar devam eder. Hastalığa yakalananlar atopik cilt rahatsızlığı bulunan kişilerdir. ( egzama, astım, rinit ) kaşıntı ile başlar, bulanık görme ve ışığa karşı hassasiyetle devam eder.

  Göz kısılır,  kapakta kabarıklar oluşur, çapaklanma yapar.

  Atopik Keratokonjunktivit : Körlüğe kadar giden sonuçlara neden olur. Yıllarca sürer ve hastanın yakınlarında da görülür. Diger alerjilerde hastalığa eşlik eder. Göz kapağının yapısını bozar, kapak içe yada dışa batar, kirpikler batar,

  Dev Papiller Keratokonjunktivit : Göz protezleri, ameliyat iplikleri, kontakt lenste biriken artıklar sebep olur. Göz kızarır, hasta lens kullanmakta zorluk yaşar.

  Temas Göz Alerjisi: kullanılan ilaçlara ve makyaj malzemelerinden kaynaklanır. Göz yaşı kanalında tıkanma, sıkışma oluşur.

  Alerjiye neden olanlardan kaçınmak gerekir.  Soğuk kompres ve suni gözyaşları faydalı olabilir. Bazı evrelerde kortizon kullanımı ve iltihap giderici ilaçlara ihtiyaç duyulur .

  Yorum Bırak
  Kategoriler
  Makale Arşivi