Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Ara

  Göz Tembelliği

  Göz Tembelliği

  ( AMBLİYOPİ ) 

  Halk arasında tembel göz olarak bilinen bu hastalık ülkemizde maalesef çok sık görülmektedir. Erken çocukluk döneminde normal gelişimini tamamlayamamış göz için kullanılan bir terimdir.

  Genelde hastalarda tek göz de görülen bu hastalık nadir de olsa iki gözü de etkileyebilir. Tedavi için geç kalmamak esastır.

  Yeni doğan bebeklerin anne ve babayı takip etmeleri bir yada iki ayı bulabilir. Eğer bebeğinizde göz tembelliği var ise; yani gözlerinden bir yada ikisini normal olarak kullanamıyorsa görme keskinliği yeteri kadar gelişemez ve en kötü ihtimalle görme kaybı yaşayabilir.

  Görme sistemi 9 yaşına kadar gelişerek tamamlanır ve sonra başka bir gelişme ve değişme olmaz.

  Binöküler görüş denilen her iki gözde eşit görüş derinlik ve kontrast açısından çok önemlidir. Çocuk büyüdükçe bu gerek okul gerekse iş yaşamında büyük problemlere yol açar.

  Göz tembelliği olan kişiler normal kişilere oranla 2 yada 6 kat fazla gözlerini kaybetme riskine sahiptirler

  Hastalıkta erken teşhis çok önemlidir demiştik. Bu nedenle her çocuğa 3 yaşına gelmeden önce muhakkak bir göz muayenesi yapılmalıdır.

  Şayet ailede göz tembelliği, şaşılık, katarakt veya diğer göz kusurları mevcut ise bu muayenenin daha önce yapılması gerekir.

  Göz tembelliğinin nedenleri şunlardır;

  1- Şaşılık: En sık görülen nedendir. Sıklıkla kayan göz tembel olan gözdür. Göz kayması çift görmeye neden olur. Beyinde iyi gören göze daha fazla yüklenir. Bu baskı diğer gözü tembelleştirir.

  2- Kırma Kusurları: Kırma kusuru için gözlük kullanılır. Genel de bozuk olan göz tembel olan gözdür. Çünkü beyin normal gören göze yüklenir bu da kusurlu gözü tembelleştirir. Eğer gözde yüksek derece miyop, astigmat vs kusurlar varsa bazen iki gözde de göz tembelliği gelişebilir.

  3- Normalde Şeffaf Olan Göz Dokularının Bulanıklaşması: Bebeklik çağında ortaya çıkar ve ağır göz tembelliği çeşididir.Göz tembelliği hemen anlaşılabilen bir şey değildir.  Aile yada çocuk bunu fark edemez. Ancak göz doktoru bir takım testlerle bu durumu ortaya çıkarabilir. Gözlerin biri kapatılarak objelere baktırılır. Çocuk normal görebildiği göze yoğunlaşır. Normal göz kapanınca çocuk diğer gözle bakmaz istemez.Tedavi için normal göz kapatılarak tembel gözle görmeye zorlanır. Bu kapama aylarca sürebilir. Bir takım damlalarla normal gören göz bulanıklaştırırlar bazen gözlük takmaya bile gereksinim duyulur.Şaşılık yada katarakt mevcut ise ameliyat gerekebilir. Göz içi lensi veya gözlük kullanılabilir. Göz tembelliğini önemsememek yada tedaviyi sürdürmemek göz kaybına neden olabilecek sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle erken tanı ve tedavi çok önemlidir. 

  Yorum Bırak
  Kategoriler
  Makale Arşivi